کاربرد وب 3 در ارزهای دیجیتال

در طول تاریخ، سیستم های زیادی بودند که دنیای مارا تحت تاثیر قرار دادند. وب 3 (web 3) نیز یکی از همان تکنولوژی های فوق العاده می باشد که به شدت زندگی بشریت را تحت تاثیر قرار می دهد. وب 3 یا همان نسل سوم اینترنت، قصد ایجاد اینترنت غیرمتمرکز را دارد. اولین جرقه ی وب سه، تولد بلاکچین بود. در ادامه قصد داریم تا به بررسی مفهوم وب 3 و ارتباط وب 3 در ارزهای دیجیتال بپردازیم.


تاریخچه نسل های وب

مفهوم وب 3 در ارزهای دیجیتال

نسل اول وب

هم اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید، قطعا می توانید به راحتی در وبسایت های مختلف، طی چند ثانیه عکس و فیلم دانلود کنید و با بسیاری از وبسایت ها و شبکه های اجتماعی، تعامل برقرار کنید. اما همه ی مواردی که ذکر کردیم برای استفاده کنندگان از نسل اول وب، غیر قابل تصور بود! در واقع نسل اول وب، بسیار محدود بود و سایت ها تنها شامل یک سری صفحات ثابت بودند که در یک محیط زشت، ارائه می شدند.

نحوه اتصال به اینترنت از طریق دیال آپ هایی بود که سختی وصل شدن به آن، ارزش استفاده از آن ها را نداشت. سرعت اینترنت در نسل اول وب به قدری کند بود که دانلود یک آهنگ ممکن بود حتی ساعت ها طول بکشد! افرادی که تلفن در خانه نداشتند نمی توانستند از اینترنت استفاده کنند و محدودیت های بسیاری در استفاده از اینترنت و وب سایت ها بود. در نهایت ارائه نسل دوم وب بود که توانست بسیاری از محدودیت ها را رفع کند و در زمان خود انقلابی در دنیای دیجیتال بود.

نسل دوم وب

با ظهور نسل دوم وب، کم کم وضعیت اینترنت بهبود پیدا کرد و کاربران توانستند با زحمت کمتر به اینترنت وصل شوند و با سرعت بیشتری از وبسایت ها استفاده کنند. اما یک ویژگی در نسل دوم وب بود که زندگی بشریت را تحت تاثیر قرار داد و آن هم ایجاد قابلیت تعامل کاربران با وب بود. با تعاملی شدن وب، کاربران می توانستند در دنیای وب، فایل آپلود و یا دانلود کنند و با سرعت بیشتری اطلاعات را جابه جا کنند.

همین تعاملی شدن وب، سرآغازی برای شبکه های اجتماعی بود(Social Media). اما خب نسل دوم وب یک اشکال بزرگ داشت و آن هم اعتماد بود. در واقع تمامی کاربرانی که از نسل دوم استفاده می کنند باید به یک شخص ثالث اعتماد کنند و این کار باعث می شود تا اطلاعات کاربران همیشه در خطر باشد. در نهایت این مشکل و ظهور بلاکچین بود که اولین جرقه های وب 3 را نمایان کرد.


وب 3 چیست؟

آینده وب 3 در ارز های دیجیتال

وب 3 در واقع همان نسل سوم اینترنت می باشد که بزرگ ترین مشکل نسل دوم را رفع کرده است. همان طور که گفته شد، متمرکز بودن اینترنت یک محدودیت است اما نسل سوم قصد ایجاد اینترنت غیرمتمرکز را دارد، در نتیجه این نسل از اینترنت، سریع تر، امن تر و با قابلیت های بیشتر است. کاربردهای وب 3 در بسیاری از فناوری های جدید همچون: بلاکچین، برنامه های غیرمتمرکز، برنامه های متن باز و اینترنت اشیاء(IOT)، انقلاب به پا خواهد کرد. تکنولوژی وب 3 به قدری پیشرفته است که، برخی معتقدند بسیاری از کاربردهای وب 3 در سال های آینده، قابلیت استفاده از آن ها به وجود خواهد آمد.

نسل سوم اینترنت سازنده مشخصی ندارد، چون مجموعه ای از افراد روی آن کار می کنند اما به طور کلی از افرادی که روی ارزهای دیجیتال اتریوم، ترون و قراردادهای هوشمند بلاکچین کار می کنند، به عنوان اصلی ترین سازندگان نسل سوم اینترنت، یاد می شود.


وب 3 در ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال در وب 3

همان طور که می دانیم بلاکچین یک فناوری جدید و غیرمتمرکز است اما خب کاربردهای بلاکچین تنها مربوط به تراکنش ها و سیستم ها مالی نمی شود. در واقع قابلیت ذخیره اطلاعات در بلاکچین به روشی انجام می شود که باعث شده این فناوری در بسیاری از حوزه ها مورد استفاده قرار گیرد.

همان طور که گفتیم، وب 3 قصد ایجاد اینترنت غیرمتمرکز را دارد، لذا بلاکچین که خودش یک سیستم غیرمتمرکز است، می تواند یک انتخاب مناسب برای گسترش وب 3 باشد. اگر قرار باشد که وب 3 به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد، کاربران به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته با ذخیره کردن اطلاعات، نقش سرور را بر عهده می گیرند و دسته دوم نیز به عنوان مصرف کننده در سیستم فعالیت می کنند. اما خب باید یک سیستم باشد که پاداش ذخیره کردن اطلاعات را از مصرف کنندگان بگیرد و به ذخیره کنندگان بدهد. چه سیستمی بهتر از بلاکچین؟!. پس بلاکچین می تواند نقش سوخت وب 3 را بازی کند.

منبع سایت استاد علیرضا محرابی