جایگاه مس در بورس ایران

11:07 1400/09/27 | کاربر 4955

اگر شما نیز درباره جایگاه مس در بورس ایران کنجکاو هستید، توصیه می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید. فلز مس (Copper) یکی از پر استفاده ترین فلزات در صنعت به حساب می آید؛ دلیل اصلی که این فلز استفاده های بسیار زیاد و کاربردهای فراوان در صنعت دارد را می توان در قابلیت شکل پذیری، چکش خواری، هدایت الکتریکی و حرارت بالای آن جستجو کرد.

  به کارگیری گسترده این فلز در صنایع مختلف اهمیت بهره برداری از این فلز ارزشمند را دو چندان کرده است. لازم به ذکر است که فلز مس، پس از فولاد، از نظر ایجاد ارزش افزوده در جهان، رتبه دوم را در بین فلزات اصلی در دست دارد.

در خصوص استفاده های فلز مس در صنایع باید اشاره کرد که این فلز استفاده های گوناگونی در صنایع مختلف دارد؛ به این صورت که کاربرد این فلز در صنعت برق حدود ۶۵ درصد، ساخت و ساز ۲۵ درصد، حمل و نقل ۷ درصد و سایر صنایع ۳ درصد است. 

 به کارگیری گسترده این فلز در صنایع مختلف اهمیت بهره برداری از این فلز ارزشمند را دو چندان کرده است. لازم به ذکر است که فلز مس، پس از فولاد، از نظر ایجاد ارزش افزوده در جهان، رتبه دوم را در بین فلزات اصلی در دست دارد.

در خصوص استفاده های فلز مس در صنایع باید اشاره کرد که این فلز استفاده های گوناگونی در صنایع مختلف دارد؛ به این صورت که کاربرد این فلز در صنعت برق حدود ۶۵ درصد، ساخت و ساز ۲۵ درصد، حمل و نقل ۷ درصد و سایر صنایع ۳ درصد است. 

بزرگ ترین تولید کنندگان مس در جهان

کاربرد مس در کابل های برق

هنگامیکه در حوزه ی بازارهای مالی و تجارت صحبت می کنیم، نا خود آگاه ذهن افراد به سمت مواردی مانند قیمت، عرضه و تقاضا و...هدایت می شود. صنعت مس نیز بخشی از مبادلات و تجارت جهانی را تشکیل می دهد. به طور کلی در یک معامله ی تجاری، یک طرف این معامله، عرضه محصول و یا خدمات است و طرف دیگر آن را تقاضا تشکیل می دهد.

تمام فعالیت های اقتصادی مرتبط با بازارهای مالی نیز تحت تاثیر عرضه و تقاضاست. اصلی ترین عامل در سمت عرضه در صنعت مس میزان استخراج و تولید این فلز در در جهان است که نقش اصلی را در سمت عرضه بازی می کند.پس بنابراین وقتی که درباره ی تجارت مس در جهان صحبت می کنیم، ابتدا بایستی به تولید کنندگان بزرگ این صنعت و میزان تولید آن ها دقت کنیم. 

در ادامه مبحث مربوط به جایگاه مس در بورس ایران، قصد داریم شما را با تولید کنندگان عمده و اصلی این فلز گران بها آشنا کنیم. 

بسیاری از کشورهای بزرگ صنعتی در جهان به دنبال کشف و استخراج از معدن های مس موجود در سرزمین خودهستند. کشورهایی مانند آمریکا، چین و استرالیا در خصوص کشف معادن و به کارگیری تکنولوژی های مدرن در استخراج این منابع تلاش های بسیار زیادی را در طی سالیان اخیر انجام داده اند.

 

اما به دلیل تقاضای بسیار زیادی که صنایع بزرگ این کشورها دارندو همچنین به دلیل منابع محدود و ظرفیت تولید پایین این کشور های صنعتی، همواره در صف خریداران این فلز ارشمند در بازارهای جهانی بوده اند. اما به طور کلی در خصوص بزرگترین تولید کنندگان فلز مس در جهان باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که بزرگترین تولید کنندگان مس در جهان، در ابتدا باید منابع و معادن عظیم را در کشور خود داشته باشند.

اما این نکته را بایستی در نظر گرفت که شرط لازم برای تولید بالا در صنعت مس، داشتن معادن عظیم است؛ اما شرط کافی نیست چرا که کشور هایی در جهان هستند که با وجود قرار داشتن منابع و معادن عظیم در سرزمین خود، سهم چشمگیری در تولید مس در جهان ندارند. به طور خلاصه کشورهای زیر دارای بیشترین ذخایر و منابع مس در جهان هستند: 

۱) شیلی

فلز ارزشمند مس در بورس کالا ایران

بزرگ ترین تولید کننده مس در جهان به دلیل قرار گرفتن معادن عظیم مس درآنجا، کشور شیلی است. موقعیت جغرافیایی کشور شیلی به گونه ای است که حدودا از شمال آمریکای جنوبی تا جنوب این قاره قرار گرفته است و به دلیل همین موقعیت خاص جغرافیایی دارای این معادن چشمگیر است. لازم به ذکر است که کشور شیلی با تولیدی بالغ بر 5.3 میلیون تن(در بعضی از سال ها و بسته به شرایط، متغیر است) فلز مس، حدود 27 درصد از کل تولیدات مس در جهان را در اختیار دارد و تبدیل به بزرگ ترین تولید کننده این فلز در جهان شده است. 

نکته: تحولات کشور شیلی به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مس در جهان، یکی از عوامل مهم در نوسانات قیمت مس در بازارهای کامودیتی جهان محسوب می شود.

۲) پرو

کشور پرو یکی از کشورهایی است که با وجود قرار داشتن منابع عظیم مس در آن، خیلی دیر بهره برداری از آن را آغاز کرد؛ اما سرعت استخراج و بهره برداری معادن موجود در این کشور رو به رشد است. به طوری که با وجود در اختیار داشتن 10 درصد منابع مس شناخته شدن در جهان، در دهه های اخیر تقریبا جایگاه قابل توجهی در تولید مس در جهان نداشت اما با توسعه زیرساخت های خود در سالیان اخیر، به جایگاه دوم تولید مس در جهان رسیده است.

۳) چین

در ابتدا بایستی خاطر نشان کرد که کشور چین بزرگترین مصرف کننده فلز مس در جهان است و همواره در صدر متقاضیان این فلز ارزشمند بوده است. به طوریکه با وجود در اختیار قرار داشتن جایگاه سوم در تولید مس در جهان، همیشه خریدار قدرتمندی برای تولیدات سایر کشورها نیز بوده است. به این معنا که با در اختیار داشتن سهم 10 درصدی از تولید مس در جهان، همواره به دنبال واردات این فلز بوده است.