بازار کریپتو کارنسی

بازار کریپتو کارنسی

نئوویو چیست

11:10 1401/04/22 | کاربر بلاگیکس

بازارهای مالی به یکی از مهم ترین بازارهای دنیا برای رسیدن به استقلال مالی و کسب ثروت است، اما برای رسیدن به سود نیاز دارید که چارت و نمودارها را بخوانید، یکی از سبک های تحلیل تکنیکال که در این مسیر به شما کمک شایانی می کند نئوویو است، در این مقاله به بررسی این که اصلا نئوویو چیست و از کجا آمده است و برگرفته از کدام سبک است صحبت خواهیم کرد، لذا می توانید برای اینکه در مسیر معامله گری در بازارهای مالی مختلف از جمله بازار ارزهای دیجیتال (cryptocurrency) به سودهای خوبی برسید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

امواج الیوت

امواج الیوت

نظریه امواج الیوت در سال 1930 توسط رالف نلسون الیوت (Ralph Nelson Elliott) با هدف توصیف رفتار بازار، مطرح شد. برخلاف تصور بسیاری از افراد، الیوت متوجه شد که بازارهای مالی از الگوهای تکرارپذیر و قابل تشخیص پیروی می‌ کنند که به پیش‌ بینی نقاط عطف کلیدی و روند بعدی کمک کند. با استفاده از این تئوری، فعالان حوزه ترید ارزهای دیجیتال، می‌ توانند وضعیت یک روند یا تغییر جدید را مشخص کنند. در واقع نظریه Elliott Wave به تعیین اینکه روند جدید بخشی از یک فاز اصلاحی است یا ادامه روند قدیمی، کمک شایانی می‌کند؛ امواج طلایی الیوت، یکی از پرکاربردترین نظریه‌ ها در تحلیل تکنیکال است که تریدرها از آن برای تشخیص الگوهای تکرار شونده بر اساس احساسات بازار، استفاده می‌ کنند. معامله‌ گران از این الگوها، برای تجزیه و تحلیل چرخه‌ های بازار و پیش‌ بینی روندهای آینده استفاده می‌ کنند؛ این سبک ارتباط خوبی با ابزار فیبوناچی نیز دارد.

آشنایی بیشتر با نئوویو

آشنایی بیشتر با نئوویو
نئوویو (NeoWave) مخفف عبارت Neely Method of Elliott Wave Analysis و به معنای الیوت به سبک گلن نیلی است. استاد گلن نیلی با مطرح کردن رویکرد عملی و کاربردی و البته ابتکاری که نتیجه 10 سال تلاش اولیه و هم اکنون نتیجه نزدیک به 40 سال تدریس، معامله و تحقیق فراگیر است، علمی نوین و پیشرو را بنا نهاده است. یکی از مهم ترین ویژگی ها برای دانشجویان نیوویو گام به گام بودن سبک است، همان طور که از مفاهیم خود این سبک می توان حدث زد نئوویو در واقع همان سبک الیوت است که پیشرفته شده است. الیوت نظریه امواج را در نیمه نخست قرن 20 به بازار سرمایه معرفی کرد، او با بررسی قیمت ها در بازار سرمایه متوجه شد نه تنها تغییرات قیمت کاملا منظم است، بلکه از ساختار خاصی که با طبیعت نیز هماهنگی و هارمونی کامل دارد، پیروی می کند؛ الیوت به سبک نئوویو را می توان در تمام بازارهای مالی بورس و رمز ارزها و...در نظر گرفت تا سهام ها و ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و... را تحلیل کنید.

ساختار فراکتال در الیوت به سبک نئوویو

ساختار فراکتال در الیوت به سبک نئوویو

فراکتال ها در حقیقت ساختارهای هندسی متشکل از اجزایی می باشند که با بزرگ کردن هر جزء به نسبت معین، همان ساختار اولیه بدست آید، امواج الیوت دارای ساختار فراکتال می باشند، این به معنی آن است که هر موج شتابدار از پنج ریز موج تشکیل می شود و هر موج اصلاحی از سه ریز موج و با ترکیب این دو موج ساختاری تشکیل می شود، به بیان ساده تر تمام ساختار و حرکتی که در تایم بالا دیده می شود، در دل هر موج نیز این اتفاقات نیز تشکیل می شود.

3 نکته مهم که باید از موج های الیوت بدانید
موج 2 و 4 نباید تمام موج 1 و 3 را اصلاح کند.
موج 4 نباید وارد محدوده موج 1 شود.
موج 3 نباید کوتاه ترین موج باشد.

گلن نیلی چگونه این روش را پیدا کرد؟

من در شرکت نفت کار می‌کردم که به بازارهای مالی علاقمند شدم و شروع به خواندن کتابهایی در این زمینه کردم. در این بین به کتابی برخوردم که در آن روشهای مختلفی از تحلیل تکنیکال چارت‌ ها شرح داده شده بود و الیوت نیز یکی از این روشها بود. وقتی شروع به خواندن بخش مربوط به الیوت کردم بلافاصله در ذهن خود گفتم این روش همان کلید بازار است که به دنبال آن بودم زیرا پس از دو سال مطالعه در زمینه بازارهای مالی بالاخره به روشی رسیده بودم که می توانست حرکت امواج قیمت را تشریح کند و به شکلی چند بعدی تمام مفاهیمی که یاد گرفته بودم را در بر می گرفت. از طرفی این روش در ارتباط با روانشناسی انسانها بود و توضیح می‌داد که چرا بازارها در مقیاس‌های بزرگ و کوچک بالا و پایین می روند. می توانستم بگویم این نظریه تصادفی بودن حرکات بازارها را معنا می کند.

بنابراین جرقه اصلی از آنجا زده شد و گلن نیلی هر کتابی را که در زمینه الیوت یافت می شد جمع آوری کرده و مطالعه می کرد. پس از مدتی با مطالعه اکثر منابعی که در این زمینه وجود داشت به مهارت خوبی در الیوت دست یافت اما متوجه شده بود که این تئوری نواقص زیادی هم دارد که هیچ کس به آن نپرداخته است مانند این که تحلیل را باید از کجا شروع کرد؟ روی چه بازارهایی باید کار کرد و...
از طرفی با کسب مهارت در الیوت، رفته رفته درخواست‌ های زیادی برای تدریس این روش به او داده شد و همین موضوع باعث شده بود که سوالات زیادی از وی در مورد برخی موارد مبهم پرسیده شود که در نتیجه نیلی را بر آن داشت تا به دنبال پاسخ مناسبی برای این سوالات باشد. مجبور شدن به تفکر عمیق در خصوص زوایای مبهم و یافتن راه حل هایی که با پشتوانه علمی و منطق بوده و برای مشتریان نیز قابل فهم باشد سبب شد تا نیلی راه کارها و قوانینی را ابداع کند که موجب توسعه منطقی روش تحلیلی الیوت شود و آنچه که امروز به عنوان نئوویو از آن یاد می شود را شکل دهد. نیلی در این زمینه می گوید:

با گذشت زمان و تفکر عمیق برای یافتن راه حل هایی مناسب جهت پاسخ دهی به سوالات مشتریانم، رفته رفته متوجه شدم که کل فرایند تحلیل موجی در ذهن من به یک فرایند متوالی و ساختار یافته تبدیل شده است. پس در طول سالها کم کم ایده‌ هایم را با هم ادغام کردم. من حداقل پنج سال و یا شاید هفت سال صرف مطالعه، تفکر، تدریس و تحلیل و ترید کردم. این فعالیت‌ ها وقتی بسیار مفید بودند که فهمیدم من یک فرایند عینی تجزیه و تحلیل ایجاد کرده ام که قبلاً هرگز ایجاد نشده بود و می توانم کتابی در این زمینه بنویسم که نامش شد استادی در امواج الیوت.

سلامت مالی (Financial Health) چیست؟

13:06 1401/04/04 | کاربر بلاگیکس

منظور از سلامت مالی، توصیف وضعیت مالی افراد است که ابعاد مختلفی برای آن وجود دارد. از جمله این ابعاد می توان به میزان پس انداز، بازنشستگی و درآمد و هزینه های ثابت غیر اختیاری اشاره کرد. اگر چه کارشناسان مالی دستور العمل هایی برای تعیین شاخص مالی طراحی کرده اند اما وضعیت سلامت مالی برای هر فردی می تواند متفاوت باشد. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که هر کسی براساس وضعیت مالی خود، برنامه های مشخصی برای تعیین وضعیت  سلامت مالی زندگی خود داشته باشد. برای آشنایی با این اصطلاح این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

چگونه می توان شاخص مالی را سنجید؟

چگونه می توان شاخص مالی را سنجید؟

کارشناسان مالی، روش های مختلفی برای تعیین سلامت مالی طراحی کرده اند اما همان طور که قبلا گفته شد وضعیت مالی هر فردی با فرد دیگر می تواند متغیر باشد. به همین دلیل بهتر است در مسیر درستی قدم برداشته تا از این طریق به اهداف خود برسید تا در صورت بروز یک مشکل در معرض خطرات مالی قرار نگیرید. سلامت مالی شباهت بسیاری به سلامت جسمانی دارد و باید برای تعیین این وضعیت، معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید. 

از جمله نشانه های سلامت مالی یک فرد، درآمد بالا است که از جمله حیاتی ترین نشانه ها محسوب می شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که درآمد بالا ضروری نیست اما درآمد باید به اندازه ای باشد که توانایی پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشید. برای تعیین سلامت مالی، پاسخ به سوالات زیر می تواند موثر باشد.

1. ارزش ثروت خالص شما چقدر است؟

2. آمادگی اتفاقات غیر منتظره زندگی را دارید؟

3. تمام چیزهایی که در زندگی نیاز داشته، الان در اختیار دارید؟

4. چند درصد از بدهی های خود را با سود بالای 50 درصد پرداخت می کنید؟

5. برای دوران بازنشستگی خود، پس انداز دارید؟

6. آیا بیمه عمر و درمان برای پوشش هزینه های خود دارید؟

روش های مختلف سنجش سلامت مالی 

روش های مختلف سنجش سلامت مالی

سلامت مالی با روش های مختلف اندازه گیری می شود. پس انداز و دارایی خالص کلی فرد نشان دهنده منابع مالی یک فرد است که برای استفاده در زمان حال و آینده در اختیار او قرار دارد. منابع مالی می توانند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار بگیرند از جمله بدهی کارت های اعتباری، وام مسکن، وام خودرو و وام های دانشجویی که هر یک هزینه های سربار زیادی هستند، بنابراین سلامت مالی نمی تواند رقم ثابتی داشته باشد. بر مبنای نقدینگی و دارایی های فرد و نوسان قیمت کالاها و خدمات تغییر می کند. مثالی که در این مورد می توان زد این است که ممکن است درآمد یک فرد ثابت باشد اما هزینه های بنزین، غذا و وام های فرد افزایش می یابد. به همین دلیل، وضعیت خوب یک فرد می تواند سلامت مالی اولیه فرد باشد در غیر این صورت ممکن است موقعیت خود را از دست بدهد و در صورت جبران نشدن هزینه ها، مشکلات مالی فراوان ایجاد خواهد شد.

نشانه های سلامت مالی قوی این است که فرد دارای درآمد ثابت باشد و تغییرات چندانی در هزینه های خود نداشته و بدین صورت در درآمدهای خود تعادل داشته باشد و درآمدهای نقدی وی در حال افزایش باشد. مالکیت دارایی ها تنها یکی از معیارهایی است که می تواند برای اندازه گیری سلامت مالی استفاده شود. دارایی ها تنوع بالایی داشته که شامل موراد زیر است:

  • پس انداز بانکی
  • سرمایه گذاری هایی مانند سهام و صندوق سرمایه گذاری مشترک
  • حساب های بازنشستگی
  • بیمه درمانی
  • بیمه عمر

البته همان طور که معیارهای مختلفی برای تعیین دارایی ها وجود دارد، معیارهایی نیز وجود دارند که میزان بدهی های شما را می سنجند. به عنوان مثال می توان میزان بدهی ها را بر درآمد تقسیم کرد و به عنوان یک معیار از آن استفاده کرد. از دیگر معیارها نیز می توان به امتیازات اعتباری، ارزش خالص دارایی و بیشتر بودن کل دارایی نسبت به کل بدهی استفاده کرد. 

البته می توان در یک تعریف دیگر، سلامت مالی را به معنای داشتن عادات مالی خوب نیز در نظر گرفت. آن فردی که عادات مالی خوبی دارد، هر ماه هزینه ها و درآمدهای خود را در نظر می گیرد و 10 الی 15 درصد از درآمد خود را برای بازنشستگی پس انداز می کند. 

بهبود شرایط سلامت مالی 

بهبود شرایط سلامت مالی

برای اینکه وضعیت سلامت مالی خود را بهتر کنید، در ابتدا باید جایگاه مالی خود را به خوبی تشخیص دهید. به همین خاطر در ابتدا باید ارزش خالص دارایی های خود را محاسبه کنید. برای انجام این کار کافیست تمام چیزهایی که در حال حاضر در اختیار دارید را فهرست کنید.

  •  بودجه بندی:

اولین قدم برای بهبود وضعیت مالی شما، ایجاد یک بودجه مناسب است که هم شامل هزینه های ضروری و هم اهداف آینده شما باشد. بنابراین، مهم است که نگاهی دقیق به نحوه خرج کردن خود داشته باشید.

 آیا هزینه ای وجود دارد که بتوانید کاهش دهید؟ هزینه های اشتراک مختلفی را که نیاز ندارید لغو کنید و تعریف خوبی از "نیازها" و "خواسته ها" داشته باشید. برای ایجاد بودجه، ابتدا باید هزینه ها و درآمدهای یک ماهه را ثبت کنید. هم با استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه و هم با استفاده از نرم افزارهایی مانند اکسل و گوگل شیت می توانید این کار را انجام دهید. 

یکی از روش های مناسب برای بودجه بندی، روش پاکت است. در این روش برای هر کالای ضروری مانند خواربار، قبوض گاز، آب و برق و غیره بودجه مشخصی تعیین می کنید و مبلغ نقدی را در یک پاکت قرار می دهید. پس از اتمام مبلغ پاکت، دیگر مجاز به خرج نخواهید بود. 

یکی از کلیدهای اصلی بودجه بندی و حفظ سلامتی، پایبندی به بودجه است. مهم نیست درآمد شما چقدر افزایش می یابد. اگر با افزایش درآمد، هزینه های خود را به همان میزان افزایش دهید، هیچ پیشرفت مالی حاصل نشده است.

  • صندوق پس انداز اضطراری: 

ایجاد یک صندوق پس انداز اضطراری می تواند سلامت مالی شما را افزایش دهد. این صندوق برای صرفه جویی در هزینه های اضطراری مانند تعمیر خودرو یا از دست دادن شغل استفاده می شود. بنابراین این پول است که به راحتی در دسترس شماست و برای بدست آوردن آن نیازی به فروش ندارید. هدف باید شامل هزینه های زندگی شما برای سه تا شش ماه باشد. هدف از داشتن صندوق پس انداز اضطراری، اجتناب از بدهی در صورت بروز شوک مالی غیرمنتظره است. همچنین در صورت بیماری، از دست دادن شغل و هزینه های اضافی برای تعمیر خانه، امنیت مالی خود را از دست نمی دهید. اگر به تازگی بودجه ریزی را شروع کرده اید، ممکن است نخواهید برخی از هزینه ها را در برنامه ریزی خود لحاظ کنید. این صندوق به شما کمک می کند تا هزینه های مختلف را پوشش دهید و سپس برای افزایش بودجه خود برنامه ریزی کنید. پس از گذشت چند ماه دیگر نباید هیچ هزینه غیرمنتظره ای در زندگی خود داشته باشید.

  • بدهی ها:

از دیگر شرایطی که می توان برای بهبود وضعیت مالی در نظر گرفت، پرداخت بدهی هاست. دو روش برای پرداخت بدهی ها وجود دارد؛ یکی از این روش ها می گوید که بهتر است با پرداخت بیشترین بدهی خود شروع کنید و روش دیگر، می گوید ابتدا بدهی های خود را پرداخت کنید که کوچک تر هستند و در نهایت بدهی ها و اقساط دیگر را تسویه کنید. هر یک از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد و همه این موارد به انتخاب روش مناسب بستگی دارد.