شبکه کادنا (kadena) چیست؟

09:58 1400/10/20 | کاربر 4955

اکثر پروژه های بلاک چینی به گواه اثبات کار برای انتقال زیرساخت های خود زمینه چینی می کنند، در حالی که برخی پلتفرم ها مانند کادنا ضمن استفاده از گواه اثبات کار، توانسته با طراحی نوین معماری شبکه به جنگ مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز سازی بلاک چین برود. در این مقاله به بررسی شبکه کادنا، همکاری ها، معرفی کوین شبکه کادنا و همکاری های این پروژه می پردازیم.

شبکه کادنا (kadena) چیست؟

شبکه کادنا (kadena) چیست؟

شبکه کادنا (Kadena) یک شبکه بلاک چین عمومی مشابه بیت کوین با هدف مقیاس پذیری می باشد که برای تامین امنیت غیرمتمرکز و اجماع میان نودها، از مکانیسم گواه اثبات کار (PoW) استفاده می کند. طراحی ساختار شبکه کادنا، ضمن افزایش مقیاس پذیری و افزایش توان عملیاتی، حفظ امنیت بلاک چین را تضمین می کند. توسعه دهندگان کادنا، معتقد بودند که زیرساخت های فناوری بلاک چین و اکوسیستم متصل به آن، نیازمند بازسازی می باشند.

کادنا با استفاده از فناوری Multi-Chain یا همان فناوری چند زنجیره ای، توانسته چندین زنجیره را به یک دیگر متصل کند. در نتیجه معماری شبکه چند زنجیره ای، باعث شده که در لایه یک این شبکه، میزان مقیاس پذیری شبکه بتواند بیش از 9 میلیون معامله روزانه انجام شده در بازار بورس نیویورک را پردازش کند. در شبکه کادنا مدت زمان لازم برای ساخت هر بلاک 1.5 ثانیه می باشد، بنابراین در این شبکه 20 بلاک تنها در 30 ثانیه ساخته می شود.

شبکه کادنا برای توسعه پلتفرم های دیفای و محصولات بلاک چینی، زیرساخت و ابزارهایی را ارائه می دهد. از جمله این ابزارها می توان به زبان برنامه نویسی پکت (Pact) اشاره کرد. اولین زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند، پکت می باشد که طراحی آن با فرمت خواندنی برای انسان (Human-Readable) صورت گرفته است. همه افراد می توانند قراردادهای هوشمندی را که با این زبان نوشته شده اند را با هر سطح تجربه و دانشی که دارند، به راحتی بخوانند. توسعه دهندگان کادنا برای آموزش یادگیری زبان پکت، یک مجموعه آموزشی در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته را به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده اند.

نحوه کار شبکه کادنا

نحوه کار شبکه کادنا

هر بلاک جدیدی که در شبکه بیت کوین استخراج می شود، دارای هش بلاک قبلی زنجیره، درون خود می باشد. ماینرهای شبکه با هدف استخراج بلاک های جدید، با یکدیگر برای حل مسئله ریاضی رقابت می کنند. این فرآیند که به عنوان اولین متد برای تامین امنیت شبکه های غیرمتمرکز و همچنین اثبات صحت تراکنش ها کاربرد دارد، همان گواه اثبات کار است. هر بلاک جدید در شبکه کادنا علاوه بر این که به بلاک قبلی زنجیره خود متصل می شود، به 3 بلاک دیگر نیز از زنجیره های همتا وصل می شود و در خود، درخت مرکل زنجیره های همتا را نیز دارد. در نتیجه در سراسر شبکه توان شبکه برای انتشار و پخش داده ها افزایش می یابد. در شبکه کادنا همه ی زنجیره ها همتا هستند و هیچ زنجیره اصلی در این شبکه وجود ندارد. به عبارتی دیگر در این شبکه هیچ یک از زنجیره های کادنا، زنجیره جانبی نمی باشند.

زیرساخت شبکه کادنا شامل پروتکل لایه یک با نام چین وب (Chainweb) و همچنین یک پروتکل لایه دو تحت عنوان کورو (Kuro) می باشد. تعامل لایه اول و دوم شبکه کادنا از طریق قراردادهای هوشمندی صورت می گیرد که با زبان پکت نوشته شده است. در ادامه به بررسی مفصل تر لایه یک چین وب و لایه دو کورو می پردازیم.

پروتکل چین وب

پروتکل لایه یک چین وب، نوعی مکانیسم اجماع مبتنی بر گواه اثبات کار می باشد که دارای ساختار زنجیره بافته شده و موازی می باشد. شبکه عمومی کادنا دارای مکانیسمی برای تولید غیر همزمان تعداد زیادی بلاک بر روی زنجیره های مختلف و با ارتفاع یکسان می باشد. هر بلاک به بخش کوچکی از قدرت هش شبکه برای ساخته شدن نیاز دارد. میزان پردازش تراکنش ها در هر ثانیه توسط این پیکر بندی افزایش می یابد. هزینه گس شبکه توسط ساختار افقی بلاک چین کادنا به صفر می رسد. بنابراین افزایش تعداد تراکنش ها و افزایش زنجیره ها، باعث افزایش تعداد بلاک های موجود می شود.

زمانی که تعداد تراکنش های روی یک زنجیره افزایش می یابد، باعث افزایش هزینه کارمزد تراکنش ها نیز می شود. بنابراین توصیه می شود کاربران اکانت خود را روی زنجیره هایی با تراکم و شلوغی کم بسازند تا به این ترتیب هزینه های تراکنش ها را کاهش دهند. شبکه کادنا تعداد TPS ها را به صورت نامتناهی افزایش می دهد و ازدحام شبکه دیگر یک مسئله برای شبکه نخواهد بود. بنابراین تراکنش ها به واسطه این قابلیت و هزینه گس صفر، به صورت امن و سریع انجام می شوند.