بازار کریپتو کارنسی

بازار کریپتو کارنسی

Ouroboros چیست؟

10:42 1400/09/29 | کاربر بلاگیکس

انقلاب بلاک چین با بیت کوین شروع شد و با Ouroboros ادامه یافت. اوروبوروس یک پروتکل اثبات سهام می باشد که با کسری از هزینه های انرژی، به فراهم کردن تضمین های امنیتی اثبات کار می پردازد و آنها را بهبود می دهد. Ouroboros با استفاده از رمزنگاری، نظریه بازی های ریاضی و ترکیبات می تواند طول عمر، یکپارچگی، عملکرد پروتکل و شبکه های توزیع شده را تضمین می کند. چارلز هاسکینسون، در سال 2017 میلادی، اوروبوروس را به عنوان پروتکل اثبات سهام کاردانو ایجاد کرد. ارائه فرصت های بیشتر برای جهان و کاهش مصرف انرژی برای حفاظت از آن، پیام اصلی اوروبوروس می باشد.

Ouroboros چیست؟

Ouroboros چیست؟

اوروبوروس به عنوان یک پروتکل، پایه و اساس ارز دیجیتال کاردانو و آینده ای ساخته شده با بلاک چین می باشد که بسیار مقیاس پذیر و ایمن است. Ouroboros اولین پروتکل بلاک چین و اثبات سهام ایمن نیز می باشد. اوروبوروس همچنین یک فناوری منحصر به فرد و مکانیزم های تایید شده ریاضی را، با هدف تضمین امنیت و پایداری بلاک چین هایی که وابسته به آن هستند، ترکیب می کند. در نتیجه یک پروتکلی با تضمین های امنیتی اثبات شده، ایجاد می شود که باعث تسهیل انتشار شبکه های جهانی و بدون مجوز با حداقل نیاز انرژی می شود. 

مفهوم بی نهایت، در قلب اوروبوروس وجود دارد. شبکه های جهانی می توانند با Ouroboros به طور پایدار و اخلاقی رشد کنند و فرصت های بیشتری را برای جهان فراهم کنند. اوروبوروس ایجاد و به ثمر رساندن شبکه های توزیع شده و بدون مجوز را تسهیل می کند که می توانند از بازارهای جدید، حمایت پایدار داشته باشند. اوروبوروس همچنین یک پروتکل امن تر، مقیاس پذیرتر و انرژی کارآمدتری را نسبت به سایر پروتکل ها، ارائه می دهد.

ویژگی های Ouroboros

قابل اثبات

امنیت اوروبوروس در برابر مهاجمان، قابل تایید ریاضی می باشد. در پروتکل Ouroboros تا زمانی که 51% از سهام کاردانو در اختیار شرکت کنندگان صادق می باشد، تضمین می شود که علاوه بر ایجاد مفاهیم نوین، امکان انتخاب تصادفی نیز وجود دارد. تکامل این پروتکل از طریق تجزیه و تحلیل امنیتی دقیق و تکرار های جدید، ایجاد می شود.

پاداش ها و مشوق ها

پروتکل اوروبوروس، از مکانیزم تشویقی برای اطمینان از پایداری شبکه های بلاک چین، بهره می برد و به مشارکت کنندگان پاداش می دهد. این مکانیزم می تواند به شکل یک استخر سهام یا واگذاری یک سهام در آدا به یک استخر سهام، باشد. کاربران می توانند از طریق هر یک از این سهام ها، پاداش هایی در قالب توکن آدا دریافت کنند.

نمایندگی سهام و استخرهای سهام

نمایندگی سهام و استخرهای سهام

همانطور که گفته شد، اوروبوروس یک پروتکل اثبات سهام می باشد و کنترل شبکه را در میان استخرهای سهام توزیع می کند. اپراتورهای گره نیز با زیر ساخت مورد نیاز برای اطمینان از اتصال ثابت و قابل اعتماد به شبکه می باشند.

یک مخزن سهام برای هر شکاف، به عنوان رهبر شکاف اختصاص یافته است و برای اضافه کردن یک بلوک به زنجیره، پاداش می گیرد. دارندگان توکن آدا می توانند سهام خود را به یک مجموعه سهام خاص، تفویض کنند و به این صورت شانس خود را برای انتخاب شدن به عنوان رهبر جایگاه، افزایش دهند و همچنین در جوایز استخر سهام شریک شوند.

 

پاراچین (Parachain) چیست؟

10:39 1400/09/29 | کاربر بلاگیکس

شاید یکی از بهترین روش ها و در عین حال پر ریسک ترین روش برای کسب ثروت ورود به بازارهای مالیست، بازار مالی ارزهای دیجیتال با توجه به دایره نوسانات به شدت بالای خود توانسته است کاربران زیادی از سراسر دنیا را جذب خود کند، اما شناخت پروژه ها و ساختارهای جدید در این حوزه می تواند دید شما را نسبت به سرمایه گذاری بالا ببرد، یکی از موضوعات و ساختارهای پیشرفته در این بازار پاراچین است که در ادامه این مقاله به این موضوع می پردازیم.

چرا ارزهای دیجیتال پرطرفدار شدند؟

هنگامی که پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین توسط خالق آن ساتوشی ناکاموتو که فردی ناشناس است به دنیا معرفی شد، کمتر افرادی تصور می کردند که چنین رشد چشمگیری در دنیا را تجربه کند اما شروع فوق العاده بیت کوین از سال 2013 اتفاق افتاد، زمانی که رمز ارز اول بازار کریپتوکارنسی - cryptocurrency قیمت خود را در جایگاه 1000 دلاری دید، شاید اینگونه می توان گفت یکی از مهم ترین فاکتورها در این بازار نوسانات بالای آن است.

بلاکچین و Parachain در کریپتوکارنسی چیست؟

بلاکچین و پاراچین در کریپتوکارنسی چیست؟

یکی از اولین مباحثی که هر شخص وارد این بازار می شود شناخت بستر و امنیت این مارکت است، تمامی ارزهای دیجیتال این بازار بر بستری امن به نام بلاکچین فعالیت می کنند. هدف همه بلاکچین های ساخته شده، دست یابی به 3 فاکتور بسیار مهم تمرکز زدایی، امنیت و مقیاس پذیر است با این حال دستیابی به بلاکچین ها به 3 هدف یک چالش بسیار بزرگ است، علاوه بر این 3 هدف مهم، بلاکچین های دیگر به دنبال ویژگی های ترکیب پذیری و ارتباط بین زنجیره ای هستند.

ویژگی های مهم برای یک بلاکچین
بالا بودن امنیت
مقیاس پذیری
تمرکز زدایی
ترکیب پذیری
ارتباط بین زنجیره ای

پاراچین (Parachain) را می توان گونه ای از شبکه بلاکچین در نظر گرفت، این ساختار، ساختاری خاص برای مدیریت داده و اطلاعات است که به صورت موازی در اکوسیستم ارز دیجیتال پولکادات (DOT) - (در هر دو شبکه پولکادات و کوساما) اجرا می شود، مهم ترین تفاوت آن این است که با اتصال به شبکه مرکزی، نیازی به تعریف نودهای مجزا ندارد.

آشنایی با پروژه پولکادات

پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره ای 3 لایه ای عمل می کند، لایه اول آن، لایه 0 نامیده می شود، که قابلیت اتصال به 100 شبکه بلاکچین را دارد، به عبارتی دیگر، ساختار شبکه پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره‌ای طراحی شده که در لایه یک آن امکان راه‌ اندازی تقریبا ۱۰۰ شبکه بلاکچین تحت عنوان پاراچین وجود دارد. تمامی این شبکه‌ها به شبکه اصلی پولکادات و نودهای این شبکه متصل هستند.

خصوصیات پاراچین چیست؟

انعطاف پذیری 

مدل ساخت پاراچین پولکادات به این صورت است که در اینترنت آینده بلاکچین ها بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، همانطور که نسخه فعلی اینترنت نیازهای مختلف جامعه را برآورده می‌کند، بلاکچین‌ ها نیز باید بتوانند خدمات متنوع تری را برای تسریع خدمات ارائه دهند. یک زنجیره ممکن است برای بازی طراحی شود و یا یک شبکه برای مدیریت هویت طراحی شده باشد، دیگری برای امور مالی و ... در عین حال این شبکه‌ ها باید بتوانند با هم تعامل داشته باشند و دیتا و اطلاعات را میان هم به اشتراک بگذارند. لذا پاراچین، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برای این امر مهم دارد.

نکته قابل ذکر در مورد پاراچین این است که هر Parachain می تواند طراحی توکن و روند حاکمیتی خاص خود را داشته باشد که برای استفاده خاص خود طراحی شده است، همچنین پاراچین ها می توانند به عنوان شبکه های عمومی و خصوصی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مقیاس پذیری 

با استفاده از مدل پیشرفته Parachain، پولکادات به زنجیره‌ های بلوکی اجازه می‌دهد تا مقیاس پذیری را در لایه ۱ بدست آورند. این یک روش غیرمتمرکز و کارآمدتر برای دستیابی به مقیاس‌ پذیری بلاکچین است. پاراچین اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ ها به صورت موازی در یک اکوسیستم از بلاکچین‌ های لایه ۱ پخش و پردازش شوند؛ که به طور قابل توجهی باعث بهبود توان و مقیاس پذیری می‌شود.

حاکمیت 

پاراچین‌ ها در پولکادات در انتخاب مدل حاکمیتی که مناسب خود می‌ دانند آزادانه عمل می کنند و می‌ توانند به تعدادی ماژول از پیش ساخته شده برای پیاده سازی سیستم‌ های مختلف حاکمیتی دسترسی پیدا کنند. هر پروژه می‌تواند مدل مدیریتی خود را پیاده‌ سازی و اجرا کند.

الگوریتم اجماع Parachain چیست؟

الگوریتم اجماع Parachain چیست؟

هر شبکه پاراچینی که بر روی شبکه پولکادات راه اندازی شده است ملزم به پیروی از الگوریتم اجماع شبکه پولکادات است، این الگوریتم، الگوریتم اجماع شبکه مرکزی پولکادات نام دارد، این به معنی این است که شبکه ها در انتخاب الگوریتم اجماع خود حق انتخابی نداشته و نمی توانند از الگوریتم دیگری پیروی کنند.

هر تراکنش در شبکه پولکادات به صورت موازی در Parachain اجرا می شود و به زمان ثبت این تراکنش بر روی رله چین اسلات گفته می شود، قابل ذکر است که برای اینکه یک پاراچین به پولکادات اضافه شود باید در یکی از اسلات‌های موجود قرار گیرد.

هزینه راه اندازی پاراچین چقدر است؟

بسیاری از کسب‌ و کارها با مطرح شدن فناوری بلاکچین به دنبال استفاده از این فناوری هستند اما ایجاد یک شبکه بلاکچین مستقل، به زمان، تخصص و هزینه بالایی نیاز دارد. راه‌اندازی Parachain یکی از راه حل های جایگزین است.

هزینه راه‌ اندازی و اجرای شبکه‌ های همچون کازماس، تزوس (XTZ) و ایاس (EOS) چیزی در حدود ۱۰ میلیون دلار در سال است. شبکه‌ های بزرگ و مطرحی همچون اتریوم و بیت کوین، هزینه سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار در سال دارند. شبکه پولکادات در گزارشی اعلام کرده است که هزینه سالانه راه‌ اندازی Parachain در این شبکه، چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار است. این عدد در مقایسه با راه‌اندازی یک شبکه بلاکچین مجزا، بسیار کمتر است.

 

استیک ارز دیجیتال بلاکتوپیا(bloktopia)

11:45 1400/09/28 | کاربر بلاگیکس

ارز دیجیتال بلاکتوپیا یک متاورس واقعیت مجازی است که به کاربران اجازه می دهد یاد بگیرند، کسب درآمد کنند، خلق کنند و بازی کنند. همچنین یک هاب مرکزی برای هر چیزی که با ارزهای دیجیتال مرتبط است فراهم می کند. توکن بلاکتوپیا با نماد BLOK توکن بومی این ارز دیجیتال است. در این مطلب در مورد بلاکتوپیا، محیط متاورس، مفهوم استیکینگ، مزایا و معایب استیک کردن ارز دیجیتال و در نهایت استیک ارز دیجیتال بلاکتوپیا صحبت خواهیم کرد.

درباره بلاکتوپیا

نحوه استیک ارز دیجیتال بلاکتوپیا

ارز دیجیتال بلاکتوپیا، یک تجربه واقعیت مجازی بی‌ سابقه را برای جامعه کریپتو فراهم می ‌کند و کاربران را در یک محیط فراگیر و جذاب گرد هم می ‌آورد. این ارز نوعی ارز دیجیتال در بازارهای مالی است که در حال ساخت یک آسمان خراش 21 طبقه در پالی گان است. این 21 طبقه برای احترام به 21 میلیون بیت کوین راه اندازی شده است.

بلاکتوپیا با توکن موسوم به BLOK یکی از ارزهای برتر متاورس است. در توضیح کوتاهی از متاورس باید گفت متاورس شبکه ای گسترده از محیط های مجازی همیشه فعال و آنلاین است که در آن کاربران می توانند در قالب آواتار خودشان و یا به کمک عینک های واقعیت افزوده با یکدیگر و اشیاء دیجیتال اطراف ارتباط برقرار کنند. Metaverse پلی بین دنیای فیزیکی و مجازی در دنیای مجازی غیرمتمرکز و منبع باز است. پروتکل های رمزنگاری برای مدیریت ارزش دیجیتال، به عنوان مثال، هنر دیجیتال، املاک و مستغلات و فضای تبلیغاتی پدیدار خواهند شد. تسهیل ‌کننده ‌هایی که این امر را انجام می ‌دهند NFTهایی در شبکه Polygon هستند که امکان تراکنش‌ های مقرون به صرفه و سریع را فراهم می ‌کنند.

جایگاه مس در بورس ایران

11:07 1400/09/27 | کاربر بلاگیکس

اگر شما نیز درباره جایگاه مس در بورس ایران کنجکاو هستید، توصیه می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید. فلز مس (Copper) یکی از پر استفاده ترین فلزات در صنعت به حساب می آید؛ دلیل اصلی که این فلز استفاده های بسیار زیاد و کاربردهای فراوان در صنعت دارد را می توان در قابلیت شکل پذیری، چکش خواری، هدایت الکتریکی و حرارت بالای آن جستجو کرد.

  به کارگیری گسترده این فلز در صنایع مختلف اهمیت بهره برداری از این فلز ارزشمند را دو چندان کرده است. لازم به ذکر است که فلز مس، پس از فولاد، از نظر ایجاد ارزش افزوده در جهان، رتبه دوم را در بین فلزات اصلی در دست دارد.

در خصوص استفاده های فلز مس در صنایع باید اشاره کرد که این فلز استفاده های گوناگونی در صنایع مختلف دارد؛ به این صورت که کاربرد این فلز در صنعت برق حدود ۶۵ درصد، ساخت و ساز ۲۵ درصد، حمل و نقل ۷ درصد و سایر صنایع ۳ درصد است. 

 به کارگیری گسترده این فلز در صنایع مختلف اهمیت بهره برداری از این فلز ارزشمند را دو چندان کرده است. لازم به ذکر است که فلز مس، پس از فولاد، از نظر ایجاد ارزش افزوده در جهان، رتبه دوم را در بین فلزات اصلی در دست دارد.

در خصوص استفاده های فلز مس در صنایع باید اشاره کرد که این فلز استفاده های گوناگونی در صنایع مختلف دارد؛ به این صورت که کاربرد این فلز در صنعت برق حدود ۶۵ درصد، ساخت و ساز ۲۵ درصد، حمل و نقل ۷ درصد و سایر صنایع ۳ درصد است. 

بزرگ ترین تولید کنندگان مس در جهان

کاربرد مس در کابل های برق

هنگامیکه در حوزه ی بازارهای مالی و تجارت صحبت می کنیم، نا خود آگاه ذهن افراد به سمت مواردی مانند قیمت، عرضه و تقاضا و...هدایت می شود. صنعت مس نیز بخشی از مبادلات و تجارت جهانی را تشکیل می دهد. به طور کلی در یک معامله ی تجاری، یک طرف این معامله، عرضه محصول و یا خدمات است و طرف دیگر آن را تقاضا تشکیل می دهد.

تمام فعالیت های اقتصادی مرتبط با بازارهای مالی نیز تحت تاثیر عرضه و تقاضاست. اصلی ترین عامل در سمت عرضه در صنعت مس میزان استخراج و تولید این فلز در در جهان است که نقش اصلی را در سمت عرضه بازی می کند.پس بنابراین وقتی که درباره ی تجارت مس در جهان صحبت می کنیم، ابتدا بایستی به تولید کنندگان بزرگ این صنعت و میزان تولید آن ها دقت کنیم. 

در ادامه مبحث مربوط به جایگاه مس در بورس ایران، قصد داریم شما را با تولید کنندگان عمده و اصلی این فلز گران بها آشنا کنیم. 

بسیاری از کشورهای بزرگ صنعتی در جهان به دنبال کشف و استخراج از معدن های مس موجود در سرزمین خودهستند. کشورهایی مانند آمریکا، چین و استرالیا در خصوص کشف معادن و به کارگیری تکنولوژی های مدرن در استخراج این منابع تلاش های بسیار زیادی را در طی سالیان اخیر انجام داده اند.

 

اما به دلیل تقاضای بسیار زیادی که صنایع بزرگ این کشورها دارندو همچنین به دلیل منابع محدود و ظرفیت تولید پایین این کشور های صنعتی، همواره در صف خریداران این فلز ارشمند در بازارهای جهانی بوده اند. اما به طور کلی در خصوص بزرگترین تولید کنندگان فلز مس در جهان باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که بزرگترین تولید کنندگان مس در جهان، در ابتدا باید منابع و معادن عظیم را در کشور خود داشته باشند.

اما این نکته را بایستی در نظر گرفت که شرط لازم برای تولید بالا در صنعت مس، داشتن معادن عظیم است؛ اما شرط کافی نیست چرا که کشور هایی در جهان هستند که با وجود قرار داشتن منابع و معادن عظیم در سرزمین خود، سهم چشمگیری در تولید مس در جهان ندارند. به طور خلاصه کشورهای زیر دارای بیشترین ذخایر و منابع مس در جهان هستند: 

۱) شیلی

فلز ارزشمند مس در بورس کالا ایران

بزرگ ترین تولید کننده مس در جهان به دلیل قرار گرفتن معادن عظیم مس درآنجا، کشور شیلی است. موقعیت جغرافیایی کشور شیلی به گونه ای است که حدودا از شمال آمریکای جنوبی تا جنوب این قاره قرار گرفته است و به دلیل همین موقعیت خاص جغرافیایی دارای این معادن چشمگیر است. لازم به ذکر است که کشور شیلی با تولیدی بالغ بر 5.3 میلیون تن(در بعضی از سال ها و بسته به شرایط، متغیر است) فلز مس، حدود 27 درصد از کل تولیدات مس در جهان را در اختیار دارد و تبدیل به بزرگ ترین تولید کننده این فلز در جهان شده است. 

نکته: تحولات کشور شیلی به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مس در جهان، یکی از عوامل مهم در نوسانات قیمت مس در بازارهای کامودیتی جهان محسوب می شود.

۲) پرو

کشور پرو یکی از کشورهایی است که با وجود قرار داشتن منابع عظیم مس در آن، خیلی دیر بهره برداری از آن را آغاز کرد؛ اما سرعت استخراج و بهره برداری معادن موجود در این کشور رو به رشد است. به طوری که با وجود در اختیار داشتن 10 درصد منابع مس شناخته شدن در جهان، در دهه های اخیر تقریبا جایگاه قابل توجهی در تولید مس در جهان نداشت اما با توسعه زیرساخت های خود در سالیان اخیر، به جایگاه دوم تولید مس در جهان رسیده است.

۳) چین

در ابتدا بایستی خاطر نشان کرد که کشور چین بزرگترین مصرف کننده فلز مس در جهان است و همواره در صدر متقاضیان این فلز ارزشمند بوده است. به طوریکه با وجود در اختیار قرار داشتن جایگاه سوم در تولید مس در جهان، همیشه خریدار قدرتمندی برای تولیدات سایر کشورها نیز بوده است. به این معنا که با در اختیار داشتن سهم 10 درصدی از تولید مس در جهان، همواره به دنبال واردات این فلز بوده است.

 

معرفی 10 شغل پر درآمد در بورس

15:31 1400/09/25 | کاربر بلاگیکس

در مقاله 10 شغل پر درآمد در بورس به دنبال این هستیم تا شما را با انواع موقعیت های شغلی در بازار سرمایه ایران آشنا کنیم؛ پس اگر شما نیز متقاضی استخدام شدن در یک شغل پر درآمد در بورس هستید، توصیه می کنیم تا پایان این مقاله، ما را همراهی کنید. رشد و توسعه ی بازار سرمایه در سالیان اخیر و همچنین وارد شدن فرهنگ سرمایه گذاری در بازار سهام در بین مردم، زمینه های گسترش این بازار را فراهم کرده است. به صورتیکه این بازار از جنبه های مختلف نیازمند زیر ساخت های لازم برای گسترده شدن است تا بتواند پتانسیل های بالقوه خود را به فعل تبدیل کند.

در همین راستا باید اشاره کرد که اصلی ترین موضوع در رشد و پیشرفت هر سازمان و نهاد، منابع انسانی است. به این معنا که بهره وری و افزایش کارایی یک نهادمالی مستلزم بکارگیری منابع انسانی ماهر و توانمند است؛ به عبارت دیگر نیروی انسانی کارآمد با انجام اقدامات مثبت و اثربخش، زمینه و امکان افزایش بهره وری نهادهای مالی را فراهم می سازد.

نهادهای مالی بازار سرمایه نیز به عنوان زیرمجموعه ای از جامعه مدرن امروزی از این امر مستثنی نیستند و بزرگترین دارایی هر نهادمالی دانشی است که سرمایه‌های انسانی آن نهادها دارند چون منابع انسانی متخصص می توانند حلال مشکلات باشند. 

به همین دلیل شرکت ها و نهادهای مالی مرتبط با بازار سرمایه همواره به دنبال جذب و استخدام افراد متخصص در سمت های گوناگون شغلی هستند که هر کدام از این مشاغل می تواند یک شغل پر درآمد در بورس را برای فرد شاغل در آن سمت به همراه بیاورد که در ادامه به معرفی تعدادی از این موقعیت های شغلی می پردازیم. 

لیست 10 شغل پر درآمد بورس

1) تحلیل گر

تحلیل گری همواره به عنوان یک شغل پر درآمد در بورس شناخته می شود. در تعریف سمت شغلی تحلیل گر در بازار سرمایه ایران باید گفت که کارشناس تحلیل گر در شرکت های مرتبط با بازار سرمایه (کارگزاری ها، تامین سرمایه ها و....)، صورت های مالی شرکت را می خواند (وظیفه تحلیل گر بنیادی) و قیمت کالاها، فروش، هزینه ها و نرخ های مالیاتی را به منظور تعیین ارزش شرکت و پیش بینی درآمدهای آتی تجزیه و تحلیل می کند. آنها بر اساس نتایج خود، گزارش می نویسند و ارائه می دهند، پس از آن نیز توصیه هایی برای خرید یا فروش سهام مورد نظر، یا یک سرمایه گذاری یا اوراق بهادار خاص ارائه می کنند.

به طور معمول، در پایان ارزیابی، یک تحلیل گر، پیشنهاد یا اقدام سرمایه‌گذاری را ارائه می‌کند؛ به این صورت که خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار مورد نظر انجام شود. تحلیل گران ارشد اگر مسئول دارایی مورد نظر باشند، ممکن است در واقع تصمیم به خرید یا فروش برای شرکت یا مشتری بگیرند. 

اما در خصوص جایگاه شغلی تحلیل گر که یک شغل پر درآمد در بورس محسوب می شود؛ بایستی خاطر نشان کرد که یکی از مهم ترین مشاغل مرتبط با بازار سرمایه که می تواند در آمد خوبی به همراه داشته باشد، تحلیل گری است. 

تحلیل گر یکی از شغل های پر درآمد در بورس

شغل تحلیلگری را به عنوان یک شغل پر درآمد در بورس می توان از 2 دیدگاه بررسی کرد؛ دیدگاه اول بیانگر شغلی رسمی به نام تحلیل گر بازار سرمایه است که فرد متقاضی اخذ این سمت باید دارای مدارک مرتبط با این شغل پر درآمد در بورس باشد. به عنوان مثال برای استخدام شدن در سمت تحلیل گر بازار سرمایه در یکی از نهادهای مالی مرتبط با بازار سرمایه مانند: کارگزاری ها، تامین سرمایه ها، شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و....، فرد متقاضی باید دارای گواهینامه تحلیل گری بازار سرمایه و یا تحصیلات دانشگاهی در رشته های مرتبط (اقتصاد، مدیریت مالی، حسابداری و...) باشد تا بتواند در این نهادها به عنوان تحلیل گر استخدام شود. 

دیدگاه دوم در خصوص تحلیلگران بازار سرمایه اندکی متفاوت است؛ به این معنا که تعداد بسیار زیادی از تحلیلگران در این بازار، لزوما مدرک تحلیل گری ارائه شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار را ندارند اما تخصص و تجربه این افراد، از آن ها فردی خبره و مسلط به مفاهیم تحلیل ساخته است که با این سطح از تجربه و دانش می توانند موقعیت های شغلی بسیار زیادی را کسب کنند و یا اینکه با تکیه بر علم خود، معاملات شخصی خود را انجام داده و از این طریق کسب سود کنند.

به طور کلی می توان گفت که انواع مختلفی از تحلیل ها توسط کارشناسان این حوزه ارائه می شود؛ که از جمله آن ها می توان به تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال اشاره کرد. شرکت های مرتبط با بازار سرمایه، همیشه به دنبال جذب تحلیلگران حرفه ای در این بازار هستند؛ بنابر نیاز، ممکن است این شرکت ها در صدد جذب تحلیلگر تکنیکال یا بنیادی و یا تحلیل گر بازارهای جهانی باشند. 

پس اینگونه می توان گفت که متخصصان حوزه تحلیل در بورس ایران به شرط داشتن تخصص و تجربه ی کافی، می توانند در شرکت ها و نهادهای مالی زیرمجموعه ی بازار سرمایه به در سمت شغلی تحلیل گر که یک شغل پردرآمد در بورس است، استخدام شوند.

 

نود ارز دیجیتال چیست؟

11:00 1400/09/23 | کاربر بلاگیکس

شبکه ارزهای دیجیتال یک شبکه غیر متمرکز است بدین معنا که توسط شخص یا سازمان خاصی مدیریت نمی شود در واقع این شبکه توسط کامپیوتر های سراسر دنیا در حال سازماندهی است. به هر دستگاهی که به شبکه یک کوین متصل است و در آن مشارکت دارد، یک نود (node) یا گره گفته می شود.

نود ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم نود در شبکه بلاک چین

البته مفهوم نود (node) با توجه به اینکه کجا مورد استفاده قرار گیرد متفاوت است. اگر نود را در مباحث رایانه و مخابراتی بیان کنیم، به معنای شبکه توزیع یا نقطه پایان ارتباط می باشد. اما مفهوم نود در شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال متفاوت می باشد. 

برای درک بهتر مفهوم نود در شبکه بلاکچین می بایست به تعریف بلاک چین بپردازیم. می دانیم که از کنار هم قرار گرفتن بلاک های داده، بلاک چین ایجاد می شود. این بلاک ها در واقع همگی بر روی نود ذخیره می شوند.

نودها در الگوریتم اجماع نیز نقش مهمی دارند. وقتی نود در شبکه بلاک چین تاییدیه ارسال می کند، به آن الگوریتم اجماع گفته می شود. فرایند گرفتن تاییده از نود یا همان الگوریتم اجماع، به دو صورت اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) صورت می گیرد. 

در روش اثبات کار (proof of work) نودها با دانلود یک نسخه کامل از شبکه وارد آن می شوند و در شبکه و کار تایید تراکنش ها فعالیت می کنند.

در روش اثبات سهام نیز (proof of stake) هر نود با توجه مقدار ارز دیجیتالی که استیک کرده است می تواند، تراکنش تایید کند.

 

اگر شما از یک کیف پول معمولی استفاده می کنید که نیاز به نصب بلاک چین ندارد، یک نود محسوب نمی شود.

ساختار بلاک چین یک سیستم توزیع شده می باشد و شبکه نودها این امکان را برای ارز دیجیتال بیت کوین فراهم می کنند تا به صورت ارز دیجیتال غیر متمرکز و یک به یک مورد استفاده قرار گیرد. 

نودها انواع مختلفی دارند ولی از پر کاربردترین آن ها می توان به فول نود، لایتنینگ نود، نود استخراج کننده و سوپر نود اشاره کرد. در ادامه به بررسی مفهوم و کاربرد هر کدام از این نودها می پردازیم.

 

فول نود (full node)

فول نود

اگر نودی به طور مستقیم متصل به شبکه بلاکچین باشد و تمامی قوانین و مقررات شبکه را بپذیرد، به آن فول نود (full node) گفته می شود. حضور بیشتر فول نودها به معنی امنیت بیشتر شبکه می باشد چراکه فول نودها وظایف مختلفی از جمله ذخیره تمامی بلاک ها و تراکنش ها را دارند که با این کار در واقع تراکنش ها را با نسخه اصلی تطبیق می دهند تا ناسازگاری و نقض قوانین رخ ندهد.

بسیاری از شرکت ها فول نودها را برای کمک به سیستم ارز دیجیتال بیت کوین اجرا می کنند. این نودها به دو صورت نود عمومی (general node) و نود پنهان (hidden node) در شبکه وجود دارند. تقریبا 10000 نود عمومی از سال 2018 در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین وجود دارد. این عدد تنها مربوط به نودهای عمومی و قابل مشاهده می باشد و مابقی آن ها به صورت نود پنهان در شبکه وجود دارد که قابل مشاهده نیست.

از دیگر وظایف فول نودها می توان به تایید تراکنش و بالا بردن سرعت شبکه اشاره کرد. اما نکته جالب این است که فول نودها نقش اساسی در شبکه ارزهای دیجیتال دارند چرا که اگر تغییر در شبکه بخواهد ایجاد شود، حتما باید 51% فول نودها با آن موافق باشند. همچنین در شرایطی که فول نودها با یک دیگر توافق نکنند، مسیر خود را از هم جدا می کنند! در چنین شرایطی یک هارد فورک اتفاق می افتد.

هارد فورک (hard fork) در واقع معروف ترین فورک (fork) می باشد. گاهی اتفاق افتادن هارد فورک باعث ایجاد ارز جدید می شود. برای مثال بیت کوین کش، فورک ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم کلاسیک، فورک ارز دیجیتال اتریوم است.


لایتینگ نود (lightnig node)

لایتنینگ نود

این نوع از  نودها برای ارتباط بین کاربران خارج از شبکه می باشند و با این کار، سرعت شبکه را به شدت افزایش می دهند. همچنین کارمزد این نودها بسیار کم است. ( تقریبا بین 15 تا 35 ساتوشی ) در واقع نحوه عملکرد این نودها به این صورت است که، با ایجاد یک بسترپرداختی بین دو کاربر، از حجم تراکنش های شبکه کم می کنند. لایتنینگ نودها سعی دارند تراکنش ها را با بیشترین سرعت و کم ترین کارمزد ثبت کنند.

نود استخراج کننده

نود استخراج کننده

وظیفه نودهای استخراج کننده تایید تراکنش های شناور می باشد. این نودها برای استخراج بلاک جدید نیاز به دانستن کل اطلاعات شبکه ندارند، بلکه تنها با دانستن اطلاعات بلاک قبلی می توانند تراکنش را تایید و بلاک جدید استخراج کنند.

افرادی که قصد استخراج به صورت انفرادی را دارند، می بایست فول نود را فعال سازی کنند و از نسخه کامل بلاک چین استفاده کنند. اما افرادی که به صورت گروهی به استخراج ارزهای دیجیتال می پردازند، نیازی نیست این کار را انجام دهند و تنها فردی که مسئول استخر استخراج است، می بایست این کار را انجام دهد.


سوپر نود

سوپر نود

سوپر نودها در واقع نودهای کاملی هستند که همه می توانند آن ها را ببینند. وقتی یک نود بخواهد با نود دیگری ارتباط برقرار کند، کار ایجاد اطلاعات و برقراری این ارتباط بر عهده سوپر نودها می باشد. در واقع سوپر نودها یک نقطه توزیع و راه ارتباطی می باشند.

این نودها نیاز به توان مصرفی و اینترنت بالاتری دارند چرا که به صورت 24 ساعته در حال کار هستند و انتقال تاریخچه بلاک چین و داده های تمام نودهای دیگر جهان را انجام می دهند.

فورک و هارد فورک چیست؟

10:56 1400/09/23 | کاربر بلاگیکس

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید حتما کلمه فورک ( fork ) و هارد فورک ( hard fork ) به گوش شما خورده است در این مقاله قصد داریم به طور کامل فورک و هارد فورک را برای شما شرح دهیم و به معرفی فورک های بیت کوین و اتریوم بپردازیم و در نهایت تاثیر فورک بر قیمت ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار میدهیم.

فورک چیست؟

فورک چیست / هارد فورک های بیت کوین / تاثیر فورک بر قیمت ارز های دیجیتال

دنیای ارزهای دیجیتال روز به روز در حال پیشرفت می باشد. به مرور و با گذشت زمان می بینیم که برخی ارزهای دیجیتال به دلایل مختلفی نیاز به بروز رسانی دارند. از جمله این دلایل:

• انعطاف پذیری با تکنولوژی های جدید

• بر طرف کردن باگ های امنیتی

• بازگردانی تراکنش ها

وقتی صحبت از به روز رسانی ارزهای دیجیتال می باشد، بحث فورک به میان می آید. در واقع فورک نوعی انشعاب می باشد که برنامه نویسان از پروژه های قبلی خود می گیرند و باعث ایجاد به روز رسانی در نرم افزار یا پروتکل می شوند.

حال اگر این آپدیت با قبل سازگار باشد به آن Backward-compatible و اگر با قبل ناسازگار باشد به آن backward-incompatible گفته می شود.

فورک ( FORK ) در زبان انگلیسی به معنای چنگال می باشد. اما علت این نام گذاری چیست؟ در واقع چنگال حکم قوانین جدیدی را دارد که به واسطه این قوانین یا چنگال، مسیر پیش روی یک بلاک چین به دو قسمت تبدیل می شود.


انواع فورک:

هارد فورک و سافت فورک

_هارد فورک

معروف ترین فورک، هارد فورک می باشد. و به معنای این است که زنجیره ای از بلوک ها از زنجیره بلوکی جدا می شوند و به طور جداگانه فعالیت می کنند. در واقع هارد فورک تغییرات در پروتکل شبکه می باشد که معاملات نامعتبر قبلی را معتبر می کند و یا بر عکس. 

وقتی نسخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می شود، ممکن است این نسخه با نسخه قبلی سازگار نباشد، در نتیجه به دلیل عدم انطباق این دونسخه، هارک فورک اتفاق می افتد.

 ( گاهی فورک باعث ایجاد یک ارز دیجیتال جدید می شود)

فورک های بیت کوین

هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین

2 هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین عبارت اند از: BITCOIN CASH / BITCOIN GOLD

همان طور که گفته شد در دنیای ارزهای دیجیتال گاها برای سازگاری بهتر یک رمز ارز، برای آن هارد فورک اتفاق می افتدد. همچنین وقتی تغییراتی در شبکه ایجاد می شود که باعث نقص قوانین قبلی می شود، باز هم هارد فورک اتفاق می افتدد. و بعد از آن، با توجه به اینکه تغییراتی در نرم افزار ایجاد شده است، تمامی کاربران باید سیتم خود را به روز کنند تا بتوانند تراکنش های جدید خود را ثبت کنند. 

شبکه بلاکچین ارز دیجیتال بیت کوین نخستین بار در سال 2009 منشعب شد. بیت کوین بعد از معرفی، نخستین باردر سال 2009 مورد چندین چنگال قرار گرفت که هر کدارم از این فورک ها ویژگی هایی به ارز دیجیتال بیت کوین اضافه کرد و هر کدام به مرور زمان وضعیت بیت کوین را بهتر کرد. تا کنون 105 هارد فورک برای بیت کوین اتفاق افتاده است که بسیاری از آن ها پروژه های جزئی بوده اند. 74 تای آن ها پروژه های فعال هستند و مابقی آن ها پروژه هایی است که دیگر به دارندگان ارز دیجیتال بیت کوین مربوط نمی شود.

برای مثال: در شبکه بلاک چین در هر ثانیه بین 3 تا 7 تراکنش برای ارز دیجیتال بیت کوین ثبت می شود، اما با توجه به تعداد بالای تراکنش های این ارز دیجیتال، هر تراکنش ممکن است بین 20 دقیقه تا چندین ساعت زمان ببرد، که این مقدار بسیار زیاد است. برای بر طرف کردن مشکل سرعت بلاک چین ارز دیجیتال بیت کوین، برنامه نویسان تصمیم بر ایجاد یک هارد فورک جدید برای بیت کوین گرفتند، که مشکل سرعت بلاک چین بیت کوین را حل کنند که این کار باعث ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین کش شد.

 ارز دیجیتال بیت کوین کش از همان شبکه بلاک چین بیت کوین استفاده میکند با این تفاوت که سرعت تراکنش های آن، 30 تا 60 تراکنش در ثانیه می باشد. بیت کوین کش ( hard fork ) علاوه بر سرعت، امکانات بیشتری نسبت به بیت کوین داشت اما به دلیل اینکه طرفداران ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر بود، بیت کوین کش نتوانست جای آن را بگیرید.

 

در رابطه با ارز دیجیتال بیت کوین کش بیشتر بدانید:

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بیت کوین کش

فورک های اتریوم

هارد فورک ارز دیجیتال بیت کوین

3 هارد فورک ارز دیجیتال اتریوم عبارت اند از: ETHER ZERO / ETHEREUM CLASSIC / METROPOLIS 

اتریوم کلاسیک: این ارز دیجیتال یکی از عجیب ترین هارد فورک هایی است که تا به امروز انجام شده است. چرا که اتفاقی که باعث این هارد ورک شد، یک اتفاق از پیش تعیین شده نبود! موضوع به زمانی بر می گردد که شبکه غیر متمرکز DAO که اساس کار ارز دیجیتال اتریوم بود، مورد حمله هکر ها قرار گرفت. و از آن جایی که امنیت موضوع اساسی در ارزهای دیجیتال است، این ارز با بحران جدی رو به رو شد. لذا توسعه دهندگان ارز دیجیتال اتریوم تصمیم گرفتند هارد فورکی بر بلاک چین اتریوم ایجاد کنند، تا با این کار اتریوم ها را باز یابی کنند.

در همین ابتدای کار بود که طرفداران ارز دیجیتال اتریوم به دو دسته تقسیم شدند: مخالفان و موافقان اتریوم کلاسیک. موافقان بسیار خوشحال بودن که تیم توسعه دهنده اتریوم با این کار، با تکنولوژی جدید اتر به رفع مشکلات می پردازد. مخالفان نیز به دلیل نقص قانون عدم تمرکز ارزهای دیجیتال دیگر حاضر به سرمایه گذاری نبودند.

 

در رابطه با ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک بیشتر بدانید:

تحلیل ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک 


_سافت فورک

سافت فورک یک به روز رسانی در نرم افزار می باشد که با نسخه های قبلی سازگار می باشد. بدین معنا که افرادی که سیستم خود را به روز نکنند هم می توانند تراکنش های خود را ثبت کنند. پیاده سازی سافت ورک به نسبت هارد فورک ساده تر می باشد. برای مثال یک سافت فورک می تواند حجم بلاک ها را از یک مگ به 800 کیلو بایت تغییر دهد. نود هایی که نرم افزار خود را به روز نکرده اند، می تواند نود های جدید را ببینند اما وقتی بخواهند نود های جدیدی رو ثبت کنند، اگر آپدیت نکرده باشند به مشکل بر خواهند خورد، از این رو سافت ورک با محدود کردن قابلیت ها، افراد را مجبور به روز رسانی نرم افزار می کند.

 

بازار ارزهای دیجیتال، یک بازار بسیار گسترده و با کاربردهای متنوعی می باشد. این بازار هم برای سرمایه گذاری و هم برای معامله گری، بازاری مناسب می باشد. برخی از افراد در این سیستم ترجیح می دهند تنها اقدام به سرمایه گذاری کنند و وارد حوزه ی پیچیده تر معامله گری نشوند اما برخی ترجیح می دهند با ورود به عرضه ی معامله گری سود بالاتری را کسب کنند. در ادامه مقاله به مقایسه معامله گری و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و مزایا و معایب هر کدام می پردازیم.

معامله گری در ارز دیجیتال 

نحوه مقایسه معامله گری و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

معامله گر یا تریدر به کسی گفته می شود که با شناخت کامل بازار رمز ارزها و از طریق تحلیل های تکنیکال نمودارهای شاخص های ارزهای دیجیتال و سهام ها، اقدام به خرید و فروش و معامله می کنند و از این طریق درآمد کسب کنند. هدف معامله گران بهره مند شدن از تغییرات کوتاه مدت قیمت ارزهای دیجیتال می باشد. در واقع معامله گران از نوسانات موجود در بازار ارزهای دیجیتال به کسب درآمد می پردازند. همه ی معامله گران حرفه ای زمان صعود و نزول قیمت یک ارز دیجیتال را می توانند به خوبی تشخیص دهند اما رویکردهای رفتاری متفاوتی را در پیش می گیرند و بر اساس همان رویکردهای رفتاری، تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی شامل: رفتار گاو نر، رفتار خرس نر، رفتار نهنگ، رفتار الک، رفتار گوسفند، رفتار همستر، رفتار گرگ و رفتار خرگوش می باشد. همچنین معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال، بر اساس چارچوب زمانی به معامله گران Swing trading, Daily trader, Long trader تقسیم می شوند.

معامله گران برای کنترل احساسات خود، باید به روانشناسی بازار تسلط کافی داشته باشند. همچنین آنها باید بتوانند ترس و طمع خود را کنترل کنند.

مزایای معامله گری در ارزهای دیجیتال 

1- کسب سود بسیار بالا 

2- عدم محدودیت زمانی برای انجام معاملات

3- محدودیت سرمایه وجود ندارد و معامله گران با هر میزان سرمایه می توانند ترید کردن را شروع کنند.

4- ترید کردن انواع مختلفی از جمله فیوچرز و ترید معمولی اسپات دارد و هر معامله گر می تواند نوع ترید خود را انتخاب کند.

5- معامله گران می توانند انجام معاملات را در تایم فریم های پایین انجام دهند زیرا نیازی به اندیکاتور های دقیق و خاص نیست.

معایب معامله گری در ارزهای دیجیتال 

1- ریسک بسیار بالا و احتمال صفر شدن سرمایه یا از دست رفتن بخشی از سرمایه وجود دارد.

2- نیاز به صرف زمان زیاد برای یادگیری و کسب مهارت ها و اطلاعات ضروری برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال دارد.

3- روند صعودی و نزولی بودن این بازار غیر قابل پیش بینی می باشد و احتمال تغییر روند ناگهانی در این بازار وجود دارد.

4- ترید کردن امری استرس زا و نیازمند کنترل احساسات می باشد.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

مقایسه معامله گری و سرمایه گذاری

سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال با هدف حفظ ارزش دارایی در برابر تورم، سود بسیار بالا و انجام مبادلات غیرمتمرکز بدون محدودیت های زمانی و مکانی، اقدام به سرمایه گذاری می کنند. سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال پس از انتخاب رمز ارز مورد نظر خود، اقدام به خرید آن می کنند، سپس آنها را در کیف پول های پشتیبانی کننده از آن ارز دیجیتال، نگهداری می کنند و در زمان مناسب اقدام به فروش آن در صرافی ها می کنند.

در ابتدای مقاله گفته شد که معامله گران از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند اما سرمایه گذاران اصلا توجهی به تحلیل های تکنیکال ندارند و بر اساس تحلیل های فاندامنتال سرمایه گذاری خود را انجام می دهند. البته سرمایه گذاری و معامله گری در ارزهای دیجیتال، تفاوت های بیشتری نیز دارند که در مطالب پایین تر به صورت کامل به مقایسه معامله گری و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می پردازیم.

مزایای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

۱- ارزهای دیجیتال تحول عظیمی در دنیای معاملات سنتی ایجاد کردند و برخی ضعف های سیستم های قدیمی از جمله سرعت پایین و هزینه بالای مبادلات را کاهش دادند، به همین دلیل توجه خیلی از سرمایه گذاران را به خود جلب کردند. موضوع دیگری که برای سرمایه گذاران بسیار اهمیت داشت، کنترل بر روی دارایی های خود می باشد که در سیستم های سنتی این کنترل از سوی دولت ها و سازمان ها صورت می گرفت؛ اما آنها با سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بدون واسطه و دخالت دولت توانستند بر روی دارایی های خود، مدیریت و کنترل داشته باشند. پیشرفت های سریع و گسترده ارزهای دیجیتال، به زودی آنها را به بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری تبدیل خواهد کرد.

۲- ارزهای دیجیتال سرعت نقدینگی بسیار بالایی دارند و به راحتی می توان به دارایی های دیگری آنها را تبدیل کرد، دلیل این مزیت ارزهای دیجیتال این است که دارایی های موجود در این بازار مختص شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران عمده نیستند، بلکه افراد با سرمایه های خرد نیز می توانند در این بازار معاملات خود را انجام دهند.

۳- کسانی که با شناخت کامل این بازار و آموزش تمام مراحل آن سرمایه خود را وارد بازار ارزهای دیجیتال می کنند، می توانند به بازدهی بسیار بالایی دست پیدا کنند در غیر این صورت ممکن است ضرر کنند و سرمایه خود را از دست بدهند. در کل میزان بازدهی در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال بسیار بالا می باشد.

 

تولید کنندگان محتوای پلتفرم در رسانه های اجتماعی، همیشه به دنبال پلتفرم های تولید محتوای مبتنی بر بلاک چین هستند که شفافیت بیشتر و پاداش های بهتری به همراه داشته باشد. از آنجایی که تولید محتوای ارز دیجیتال در سراسر جهان رو به رشد است و براساس گزارشی در سال 2019 اعلام شد که ارزش محتوای دیجیتال چیزی در حدود 11 میلیارد دلار است اما محققان بازار پیش بینی می کنند که تا سال 2030، ارزش محتوای دیجیتال با نرخ 12 درصد CAGR رشد خواهد کرد. البته عوامل مختلفی موجب رشد پلتفرم های دیجیتالی خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با بهترین پلتفرم های بلاک چین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

چشم انداز تولید محتوای دیجیتال

چشم انداز تولید محتوای دیجیتال در پلتفرم های بلاک چین

کاهش هزینه تولید محتوا موجب شده است که ورود به بازار راحت تر باشد و به همین خاطر است که تعداد تولید کنندگان محتوا نیز افزایش یافته و از این طریق نیز درآمد ناخالص نیز بیشتر شده است. علاوه بر این سرعت نفوذ اینترنت بالا بوده و متناسب با آن نیز، تعداد کاربران با گوشی های هوشمند و تبلت با سرعتی متناسب در حال افزایش است که عاملی موثر در رشد ابزارهای تولید محتوا و در نهایت پذیرش سریع آنهاست. اما سوال اینجاست که آیا بازار رو به رشد، به افزایش درآمد برای تولید کنندگان محتوا منجر خواهد شد؟

اینگونه می توان پاسخ داد که نه لزوما. چرا که اولا زمان زیادی لازم است تا مخاطب ایجاد شود و این زمان ممکن است پس از ایجاد محتوا هم وجود داشته باشد. در این میان است که پلتفرم های رسانه های اجتماعی هزاران پول تبلیغاتی بدست می آورند، در صورتی که بخش اندکی از این درآمد به دست تولید کنندگان محتوا می رسد. در صورتی که تولید کنندگان محتوا می توانند درآمد قابل توجهی داشته باشند.

به عنوان مثال، YouTubers برتر در سال 2020 حدود 211 میلیون دلار درآمد کسب کردند که این رقم با درآمدهای دیگر متناسب نیست. پردرآمدترین یوتیوبر، Ryan ToysReview در سال 2020 در حدود 29.5 میلیون دلار درآمد داشت. به همین خاطر است که اغلب افراد علاقه مند به کسب درآمد از برنامه یوتیوب هستند اما واقعیت چیز دیگری است و بدین صورت است که یوتیوب به طور متوسط سالانه 10000 تا 17000 دلار درآمد داشته که به سختی می توان از این درآمد برای پوشش هزینه های اولیه استفاده کرد. 

بسیاری از تولید کنندگان محتوا به سختی به اندازه کافی درآمد کسب می کنند و این تا زمانی است که طرفداران قابل توجهی به دست آورند یا اینکه تبلیغ کنندگان یا پلتفرم های رسانه های اجتماعی، هماهنگی مشخصی داشته باشند. 

بلاک چین چگونه به تولیدکنندگان محتوا کمک می کند؟

تمرکززدایی از طریق فناوری بلاک چین، مشکل انحصار غول‌های رسانه‌های اجتماعی را که تقریباً تمام درآمدهای تبلیغاتی را می‌خورند، از بین می‌برد. در این راستا پلتفرم‌های بلاک چین تولید محتوا وجود دارند که به شفاف‌سازی فرآیند کمک می‌کنند. پاداش‌ها، پولی یا غیره، برای سازندگان متناسب با تأثیری است که بر محتوای خود گذاشته‌اند. در اینجا، ده مورد از پلتفرم های بلاک چین را مورد بحث قرار خواهیم داد.

پلتفرم فلیکسو(Flixxo)

یکی از پلتفرم های بلاک چین در زمینه تولید محتوا، پلتفرم فلیکسو است که نوعی از پلتفرم توزیع ویدئویی غیرمتمرکز بوده که کارش خارج کردن محتوای ویدئویی از یوتیوب و آمازون و فیسبوک است. هدفی که این شرکت دارد، تمرکز بر روی تولید و توزیع و جبران خسارت و کسب درآمد از محتوای ویدئویی است. فلیکسو با راه اندازی چنین برنامه ای در نظر دارد که با کمک تولیدکنندگان محتوا، ارتباط بین تولیدکنندگان را با تبلیغ کنندگان را به چالش بکشد.

فلیکسو با حذف واسطه ها از فرآیند توکن بومی Flixxo، FLIXX، از فناوری بیت کوین برای فعال کردن تراکنش بین کاربران Flixxo استفاده می کند. کاربران می توانند توکن های FLIXX را برای تماشای ویدیوها، تبادل آن با همتایان خود و حتی خرج کردن توکن ها در خارج از برنامه Flixxo استفاده کنند. این یک اصل اساسی تمرکززدایی ناشی از بلاک چین است که از استراتژی همتا به همتا استفاده می کند. 

پلتفرم تتا(Theta)

پلتفرم تتا، بهترین پلتفرم بلاک چین

تتا یکی از پلتفرم های بلاک چین بوده که به صورت غیرمتمرکز فعالیت می کند و با استفاده از تراکنش های همتا به همتا از کاربران محتوای ویدئویی پشتیبانی می کند. هدف این نوع پلتفرم، ایجاد مزایای یکسان برای همه ذینفعان است. بینندگان برای به اشتراک گذاری پهنای باند و منابع اضافی و شرکت در شبکه، جوایزی دریافت می کنند. به نوبه خود، محتواهای ویدیویی با کیفیت بالا و روان تر را بدون نیاز به پلتفرم های ویدیویی برای ایجاد زیرساخت های گران قیمت تضمین می کند.

 

کریپتوکارنسی ها بی ثبات هستند، به همین خاطر هنگام سرمایه گذاری خطراتی را به همراه دارد. استفاده از استراتژی‌های مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال، می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در کریپتو را به حداقل برساند. تخصیص سرمایه به پروژه‌های بزرگتر و ذخیره دارایی‌های ایمن، می‌تواند خطرات مرتبط با سرمایه‌گذاری کریپتو را کاهش دهد. سرمایه گذاران کریپتو می توانند از تعدادی استراتژی برای به حداقل رساندن خطرات مرتبط با مشارکت در فضای ارز دیجیتال استفاده کنند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال در هفته‌های اخیر به بالاترین حد خود رسیده‌اند، در حالی که حجم معاملات در طول سال افزایش یافته است. فضای کریپتو بزرگترین روند صعودی خود را تا به امروز تجربه می کند، در حالی که بسیاری بر این باورند که این چرخه می تواند حداقل برای چند ماه دیگر ادامه یابد، پیش بینی حرکت های آینده بازار غیرممکن است. در دوران اوج بازار، خوش بینی می تواند بر تصمیم گیری منطقی تأثیر بگذارد. سرمایه‌گذاران ممکن است وسوسه شوند که با افزایش قیمت‌ها، استراتژی‌های مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال را دو برابر کنند یا از استراتژی‌های مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال غفلت کنند که این خود می‌تواند عواقب چشمگیری در طول رکود بازار داشته باشد.

استراتژی «HODL» در بازار ارز دیجیتال، که از حفظ همه سرمایه‌گذاری‌ها بدون فروش حمایت می‌کند، ممکن است استراتژی بهینه برای همه نباشد. برای کسانی که می‌خواهند در بازار کریپتو موفق شوند، چندین استراتژی آزمایش‌شده وجود دارد که می‌توان از آنها برای پوشش دهی پرتفوی استفاده کرد.

میانگین کم کردن

میانگین کم کردن، روشی برای مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال

شاید ساده ترین راه برای مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال، صرفاً کسب سود باشد با این حال، ریسک در فروش وجود دارد. خروج خیلی زود از بازار، می تواند به معنای از دست دادن سودهای بزرگ در صورت ادامه روند صعودی قیمت ها باشد. اینجاست که استراتژی محبوب «میانگین کم کردن» (DCA) وارد عمل شد. منظور از DCA، خرید یا فروش تدریجی یک دارایی به جای استقرار سرمایه در یک خرید یا فروش کل دارایی فرد است. این روند به ویژه در بازارهای بی ثبات مانند ارزهای دیجیتال مفید است.

DCA به مدیریت عدم قطعیت تغییرات قیمت کمک می کند و برای تصمیم گیری در مورد زمان فروش مفید است. به جای تلاش برای شناسایی قله های بازار صعودی، می توان به سادگی با افزایش بازار، قیمت فروش را افزایش داد. هر یک از معامله گران موفق، استراتژی DCA را به شکلی به کار می برند. برخی از DCA برای خرید کریپتو با بخشی از دستمزدشان، هر ماه استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است روزانه یا هفتگی خرید کنند. صرافی های متمرکز مانند Coinbase، ابزارهایی را برای به کارگیری خودکار استراتژی DCA ارائه می دهند. از لحاظ تاریخی، بازارهای خرسی کریپتو بهترین زمان را، برای انباشت دارایی ها ارائه می دهند. در مقابل، بازارهای گاوی بهترین زمان‌ها را برای فروش ارائه کرده‌اند. بنابراین زمانی که ماهیت چرخه‌ای بازار در نظر گرفته می‌شود، DCA برای مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزرعه(Farming) و استیکینگ

با ورود دیفای و استیبل کوین‌ها راهی برای سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی در سبد خود ارائه کرده است. نگه داشتن بخشی از دارایی‌ها در استیبل کوین‌ها، راهی برای به دست آوردن فرصت‌های کشاورزی سودآور و در عین حال کاهش موقعیت های معاملاتی نوسانات بازار را ارائه می‌دهد. پروتکل‌های DeFi مانند Anchor و Curve Finance به ارائه بازدهی دو رقمی معروف هستند، در حالی که نرخ‌های ارائه‌شده در دیگر استخرهای نقدینگی جدیدتر می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بالاتر باشد (مزارع بازدهی جدیدتر نیز ریسک‌پذیرتر در نظر گرفته می‌شوند.)